Son Dakika
21 Ocak 2017 Cumartesi

2013 Ödenmeyen Primler Ne Zaman Ödenecek

19 Ocak 2013 Cumartesi, 04:46

2013 Ödenmeyen Primler Ne Zaman Ödenecek,

2013 Ödenmeyen Primler Ne Zaman Ödenecek

Kayıt dışı çalışma ile mağdur duruma düşmüş emeklilik adaylarına büyük müjde. Yargıtay kayıt dışı çalıştırılarak, primi ödenmeyen çalışanların mağduriyetini ortadan kaldıracak bir karar aldı. Bu karara göre primleri ödenmeyen çalışanların, bu prim günlerini hesaplatarak emeklilik için gerekenprim gün sayısına ekletebilecekler. Bunun için yapmaları gereken, kayıt dışı çalıştıkları bu dönemi deliller ile birlikte kanıtlamalarıdır. Öncelikle çalışan primlerinin ödenmediği döneme ait bir dilekçe yazarak bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeli.

Bu dilekçede ek olarak, bu durumu ispatlamaya yönelik deliller sunulmalı. Kayıt dışı çalıştığınız dönemde, eğer maaşınız düzenli olarak banka hesabınıza yatmış ise, sizin ek olarak bir delil göstermenize gerek yoktur. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu bu bilgilere bankalar aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilmektedir. Eğer bu döneme ait bir deliliniz yok ve maaşınız düzenli olarak bankaya yatırılmamış ise, yapmanız gereken şudur; öncelikle kayıt dışı çalıştığınız dönem ile ilgili dava açmalısınız. Bu dava sürecinde kayıt dışı çalıştığınıza dair tanıklar gösterebilir ve mahkeme heyetini ikna edebilirseniz, prim günlerinizin emeklilik için sayılmasını sağlayabilirsiniz.

Yargıtay bu kararı ile birlikte,ödenmeyen primler için çalışan üzerinde bulunan bütün sorumluluğu kaldırmıştır. Eğer kayıt dışı çalıştığınız dönemi, ispatlayabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçenizi vererek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Sposor Bağlantılar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz